#2 Gdyby polscy raperzy byli przedmiotami maturalnymi... Do matury 101 dni

Co by było, gdyby polscy raperzy byli przedmiotami maturalnymi? Do końca nie wiem, choć można przewidywać, że świat byłby po prostu mocno popierdolony. Tytuł chyba nie do końca trafiony. Bardziej adekwatny brzmiałby: "Matury z jakich przedmiotów powinni spróbować napisać jeszcze raz (he he) polscy raperzy?'. Zresztą nie ważne, jak brzmi tytuł - tak czy siak byłby to kolejny z kilku debilnych tekstów zamieszczonych na tym blogu. Polscy raperzy dopasowani do przedmiotów maturalnych ułożonych wg harmonogramu przeprowadzania egzaminów maturalnych w roku szkolnym 2010/2011. Ludzi bez poczucia humoru zachęcam już teraz do wciśnięcia krzyżyka w prawym górnym rogu ekranu (w lewym, jeśli siedzicie na MacBooku). Resztę zapraszam do lektury.

4 maja
język polski - poziom podstawowy
LaikIke1
Nie ulega wątpliwości, że dużo czyta. Niekoniecznie to, co wymagane w podstawie programowej. Czasem pieprzy farmazony i nie do końca wiadomo, o co mu chodzi. Dzięki oczytaniu powinien jednak wstrzelić się w klucz i zgarnąć 17 punktów za "temat".

język polski - poziom rozszerzony
Eldo
Literaturę, nie tylko polską, umiłował. Mowę Mickiewicza opanował. Tegoż Mickiewicza wyrecytował. Jeśli samemu nagrywa się takie rzeczy jak "Plaża", to jakaś tam analiza i interpretacja to zwykły pikuś.

5 maja
matematyka - poziom podstawowy
Brudne Serca (Smarki i Zkibwoy)
Potrafią liczyć. Znaczy, że się nadają. Bo matura z matematyki na poziomie podstawowym jest tak do bólu prosta, że wystarczy umieć liczyć i czytać ze zrozumieniem kartę wzorów, żeby zdać i uzyskać przyzwoity wynik.


matematyka - poziom rozszerzony
Ten Typ Mes
Dizzee Rascal nagrał w 2007 roku krążek zatytułowany "Maths + English". Bo rap to przecież w gruncie rzeczy matematyka. Matematyka, którą się czuję, którą można się bawić. A w Polsce najlepiej ją czuje i najlepiej się nią bawi Ten Typ Mes. Kumacie o co mi chodzi, czy nie bardzo?

6 maja
język angielski - poziom rozszerzony
Nullo
Na "Złodziejach czasu" dał radę. Angielski jak widać zna, chyba że ma wprawionego w mowie Szekspira ghostwritera. Opisze nie tylko obrazek, ale i cały *materiał stymulujący*.

9 maja
wiedza o społeczeństwie - poziom podstawowy
Mezo
Jacek wie, kiedy w Polsce odbywają się wybory prezydenckie. To ważne. Wie, że może na nich w jakiś sposób zarobić. To także ważne. Trochę więc szkoda, że na maturze nie można zdawać jakiejś ekonomii. Nie no, ważne, że wie, co się dzieje w kraju. Ważne, że orientuje się w sytuacji politycznej naszego kraju. Ale to ważne!


wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony
Łona
Szczeciński raper jest jak karykatura, *rysunek satyryczny*. Niezależnie czy mówi o współczesnym Iranie, czy o PKP (jakże aktualny temat!), czy o wstąpieniu Polski do UE, czy o kioskach jako ostatnich bastionach wolności, zawsze robi to z jajem i dystansem, tak jak panowie Mleczko i Raczkowski (w końcu nie bez przyczyny ten drugi jest autorem okładki do "Absurdu i Nonsensu"). Rysunki satyryczne to stały punkt programu matury z WOS-u na poziomie rozszerzonym. Łona tu się nadaje idealnie.

10 maja
biologia - poziom rozszerzony
Świntuch
Anatomie człowieka zna na wylot. W sposób rozszerzony.

historia muzyki - poziom podstawowy
Vienio i Kosi
Znają dużo nazw składów hip-hopowych i ksywek raperów. Na pewno więcej niż ja. Rap to ponoć także muzyka, a wymieniane przez Vienia i Kosiego nazwy i pseudonimy, przynajmniej w części, którą znam, to jednak kawał historii. Z rozszerzeniem mieliby problem, ale podstawę raczej by ogarnęli.


10 maja
historia muzyki - poziom rozszerzony
Afrojax
Koleś, który doskonale wie, co robił Wolfgang Amadeusz Mozart 200 lat temu. Historia muzyki w małym palcu, 100% z rozszerzenia.


11 maja
język niemiecki - poziom rozszerzony
Czes
Kiedy utwory Czesa puściłem Niemcowi, był zszokowany, że Polak potrafi nie tylko biegle władać niemieckim językiem, ale również mówić, a właściwie rapować, bez żadnych polskich naleciałości. Może to przez mój niemiecki, może przez fakt, iż Czes na stałe rezyduje w Niemczech. Niemniej, na ustnej maturze na poziomie rozszerzonym polski imigrant poradziłby sobie bez zająknięcia. Macie MySpace'a.

12 maja
fizyka i astronomia - poziom rozszerzony
Afront
Janek i Kasina łamią prawa grawitacji. Czytając o wyczynach najlepszych na świecie fizyków, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że potrafią oni złamać prawie każde prawa, które wpajają nam, uczniom szkół średnich, ich koledzy po fachu, tylko trochę gorsi. Maturę z fizyki na poziomie rozszerzonym napiszą na 123%, żeby potwierdzić, iż więcej wspólnego mają z fizykami-naukowcami.


13 maja
geografia - poziom podstawowy
Wiciu
Potrafi korzystać z mapy. Ba, nawet ma pojęcie, że kaszmir to nie tylko tkanina! Brawo! Jeśli Wiciu nauczy się jeszcze, że letnią stolicą tego indyjskiego regionu, a właściwie stanu (Dżammu i Kaszmir), jest Śrinagar, a zimową Dżammu, to może nawet udałoby mu się dobrze napisać geografię rozszerzoną?

wiedza o tańcu - poziom podstawowy (rozszerzony?)
Kfiat
Za hhbd.pl: Kfiat swoją przygodę z hip hopem rozpoczął już jako 13-latek tańcząc breaka w jednym z koszalińskich domów kultury. Jego niezwykły talent, w połączeniu z pasją, kreatywnością sprawiły, że szybko wypracował swój własny, niepowtarzalny styl, będący mieszanką widowiskowych figur, charakterystycznych salt, stójek, podanych w szybkiej i energicznej formie. Umiejętności Kfiata doceniono m.in.: na Mistrzostwach Polski "Dzień Prawdy" w 2003 r. - I miejsce, na Turnieju Tańca "Rytm Ulicy" w 2004 r - I miejsce, mistrzostwach Polski "Dzień Prawdy" - III miejsce, na Turnieju o Mistrzostwo Warszawy "Trójki Warszawskie" - I miejsce (występował ze składem Strona B, który założył wraz ze Spike-m). Uzupełni Andrzej Cała: W 2004 r. Siła Dźwięq [skład Kfiata - przyp. red.] dostąpiła zaszczytu audiencji u Papieża Jana Pawła II, którą uświetnili bardzo entuzjastycznie przyjętym pokazem breakdance. Nie mam nic więcej do dodania.

18 maja
chemia - poziom podstawowy
Proceente
Zna się na chemii, przynajmniej na jednym z działów przerabianych w szkole średniej:


chemia - poziom rozszerzony
L.U.C
Ktoś, kto wymyśla takie tytuły jak "Wyprałem w pralce własny mózg i okazało się, że jestem pomidorowym przecierem", musi brać naprawdę mocne specyfiki. Na tyle mocne, iż można podejrzewać, że sam je produkuje w swoim tajnym laboratorium.

historia - poziom podstawowy
Hemp Gru (Wilku i Bilon)
Ta dwójka wie, ile dni trwało powstanie warszawskie. I nawet o tym mówi. Na rozszerzeniu to nie wystarczy, ale na podstawie powinni dać radę.


historia - poziom rozszerzony
T-Raperzy Znad Wisły
W rap ubrali cały poczet królów polskich. Ktoś podskoczy? Wprawdzie na rozszerzonej historii niekoniecznie muszą się trafić Piastowie, tylko - taki przykład rzucę - charakterystyka XIX-wiecznej gospodarki, ale coś czuję, że albo tak czy siak posiadają stosowną wiedzę, albo potrafią przekonać Centralną Komisję Egzaminacyjną, że jednak jeden temat z polityki dynastycznej Jagiellonów powinien na maturze się znaleźć.

19 maja
język francuski - poziom podstawowy
Dwa Sławy
Nie znają francuskiego, ale kochają francuskie bity. 30% z matury wyciągną. Za ładne oczy oraz propsowanie i przetwarzanie tego co dobre.

23 maja
język włoski - poziom podstawowy
Pezet i Małolat
Dograł im się na płytę gwiazdor włoskiego rapu, Fabri Fibra. To wystarcza.

7 Comments

 • 22 stycznia 2011 14:25 | Permalink

  Dobry tekst, lepszy od potraw nawet. :D

 • 22 stycznia 2011 23:21 | Permalink

  Hehe, dobre, choć mi "potrawy" lepiej smakowały. W ogóle dobry koncept.

 • 23 stycznia 2011 11:34 | Permalink

  Laik trafiał by w klucz? hahaha, beka, przecież on jedzie tekstami, które omijają wszystkie schematy, a jakby coś naskrobał na arkuszu to by sprawdzający chyba zwątpił w swoje powołanie ;)
  Oprócz tego i geografii Wicia tekst spoko, Dwa Sławy najlepiej.

 • Aleksandra
  23 stycznia 2011 19:17 | Permalink

  ej, ale Afro oprócz odwołań do Świetlików (historia muzki) zgłębił też historię ;) "magister eskapologii" - Stalin, kiedy ziwiewał z syłek był nazywany Doktorem eskapologii ;)Dobra nieważne.

 • Anonimowy
  23 stycznia 2011 20:51 | Permalink

  WOS - Tede

 • asia_71
  25 stycznia 2011 16:45 | Permalink

  a jaki masz temat na prezentację z polskiego? Nie wiedziałam ze jesteś taki młody ;)

 • 25 stycznia 2011 18:06 | Permalink

  "Człowiek XX i XXI wieku jako buntownik i indywidualista. Omów temat na przykładzie wybranych tekstów kultury".

 • Leave a Reply